Sakal Ekimi

Sakal Ekimi

SAKAL EKİMİ

Saç ekimi operasyonlarının yaygınlaşmasıyla beraber, sakal ekimi, bıyık ekimi gibi operasyonlara da taleplerin arttığını söylemek mümkündür.

Bilindiği üzere erkeklerde sakal, estetik görünümde vazgeçilmez unsurlar arasında yer almaktadır. Yüz üzerinde tamamlayıcı etkisi oldukça önemli olan kaşlardan sonra sakallarda erkekler için oldukça önem taşıyan bir hal almıştır. 

Erkekler belirli nedenlerle sakal ekimine ihtiyaç duyabilmektedirler. Sakalların seyrek olması, doğuştan az sakal çıkması veya herhangi bir kaza veya yaralanma sonucu bölgesel sakal dökülmesi sakal ekimi operasyonları için oluşan taleplerin temel nedenleri arasındadır 

Sakal ekimi teknik ifadesiyle, donör bölgeden alınan kıl köklerinin planlanan sakal bölgesine nakledilmesi işlemidir. 


SAKAL EKİMİ NASIL YAPILIR?

Sakal ekimi de yöntem olarak saç ekimi ile benzerlikler göstermektedir. İlk aşamada kişinin sakal dökülmesi nedenleri tespit edilir ve sakal ekimi yapılacak bölge için planlama yapılır. 

Sonrasında ekimi yapılacak olan kökler için donör bölge belirlenir. Sakal ekimi operasyonlarında ekseriyetle ense bölgesi donör bölge olarak kullanılmaktadır.

Sakal ekimi genelde FUE tekniğiyle gerçekleştirilmektedir. Micro uca sahip aletler ile kıl kökleri toplanır ve akabinde sakal ekimi planlanan bölgeye ekimi sağlanır. 

Sakal ekimi operasyonlarında FUE yönteminin tercihi sayesinde herhangi bir kesi veya operasyon izi oluşmamaktadır. 

Sakal ekimi işlemlerinde ekimi yapılacak kök sayısı hekim muayenesinde hasta ile beraber planlanır. Bazı seyrek sakal durumlarında daha az kök ekimi yapılırken kişinin yüzünde sakal yoksa bu sayı 1.000 ile 2.500 arasında kök sayısına kadar çıkabilmektedir. Hastalar sakal ekimi için gür eve yoğun görünüm tercih edebilmektedirler ancak ekimi yapılan köklerin sağlıklı uzayabilmesi ve doğal görünümü yakalaması için uzman hekim yönlendirmelerinin de mutlaka dikkate alınması önerilmektedir.

SAKAL EKİMİ ÖNCESİ

Sakal ekimine karar veren kişilerin mutlaka bu alanda uzman hekim ve profesyonel kurumlardan hizmet alması önerilmektedir. Yüz bölgesinde yapılan bu işlemlerde başarılı sonuçlar alınması ve estetik görünümün korunması çok daha önem teşkil etmektedir. 

Sakal seyrekliği olan kişilerin ortalama 24 yaşına kadar beklemeleri önerilmektedir. Bu yaş itibariyle vücut ve hormon yapısı oturduğu için yeni sakal çıkması durumu söz konusu olmadığından dolayı kişinin sakal yapısı kendi halini almış demektir. 

Sakal ekimine karar verildikten sonra uygun hekime başvuran hastaların öncesinde sakal ekimine uygunluğu değerlendirilirken sonrasında ise ne kadar kök ekimi yapılacağı planlanmaktadır.


SAKAL EKİMİ SONRASI

Sakal ekimi operasyonları da tıpkı bıyık ekimi ve saç ekimi operasyonlarında olduğu gibi koruma dönemi oldukça önemlidir. 

Sakal ekimi yapılan bölgede ilk 48 saat kesinlikle temas olmamalıdır. 

Sakal ekimi operasyonu sonrasında kızarıklıkla ve kabuklanmalar görülebilmektedir. Bu beklenen ve olağan bir durumdur. Kendiliğinden ortalama 2 hafta içerisinde iyileşme görünecektir.  Bu aşamada en önemli detay bu kabuklanmaların soyulmaması herhangi bir müdahalede bulunulmamasıdır. 

SAKAL EKİMİ SONRASI İZ KALIR MI?

Sakal ekimi sonrası ilk 2 hafta kızarıkların görülmesi normaldir, ancak bu kızarıklık ve kabuklanmalar kendiliğinden iyileşecektir. 

Sakal ekimi operasyonları genelde FUE tekniği ile yapıldığından dolayı operasyon esnasında herhangi bir kesi ve dikiş yapılmaz ve sakal ekimi operasyonu sonrasında da iz kalmaz. 


SAKAL EKİMİ ACITIR MI?

Sakal ekimi yine benzeri operasyonlar olan bıyık ekimi ve saç ekimi operasyonları gibi lokal anestezi ile yapılan operasyonlar arasında yer aldığından dolayı sakal ekimi esnasında herhangi bir acı veya ağrı görülmez. 

Operasyondan sonra hafif şişme kanlanma gibi belirtiler görülebilir. Ancak bu semptomlar 2 hafta içinde kendiliğinden iyileşeceği için endişelenmenize gerek yoktur. 

KİMLER SAKAL EKİMİ YAPTIRABİLİR

Sakal ekimine karar veren kişiler ilk olarak, ‘sakal ekimine uygun muyum’ veya ‘kimler sakal ekimi yaptırabilir’ gibi sorulara yanıt aramaktadırlar. 

Sakallarında doğuştan seyreklik veya halk arasında köse olarak tabir edilen herkes sakal ekibi yaptırabilmektedir.

Öncelikle dudak üstü bölgesinde, doğuştan kösele olarak tabir edilen hiç kıl çıkmayan kişilerde sonrasında zamana veya farklı nedenlere bağlı bıyık dökülmesi yaşayan kişilerde bıyık ekimi yaptırabilmektedir. 

Genel olarak bıyık bölgesindeki, seyreklikten, dökülmelerden veya tamamen bıyıksız görünümden rahatsız olan herkes operasyona uygunluk muayenesi ile bıyık ekimi yaptırabilmektedir. 

Operasyona uygunluk durumu ise bıyık ekimi için ilk muayene sırasında hekim kontrolü ile belirlenmektedir


SAKAL EKİMİ FİYATLARI NEDİR?

Sakal ekimine karar veren ve sakal ekimi yaptırmayı planlayan kişilerin ilk sorularının başında; 

‘sakal ekimi fiyatları ne kadar’ sorusu geliyor. Bilindiği üzere bu tip saç ekimi, sakal ekimi veya bıyık ekimi gibi operasyonlarda fiyatlandırmayı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İlk aşamada ekimi yapılması planlanan kök sayısı hesaplanır, sonrasında ise operasyonun hangi yöntemle gerçekleşeceği. 

Sakal ekimi fiyatları araştırıldığı vakit, sakal ekimi operasyonunun yapılacağı klinik, sakal ekimi uygulamasını yapacak olan hekimin muayene e operasyon ücretleri, k hekimin referansları ve aynı zamanda kullanılacak olan ekipmanlarının tamamı fiyatlandırmayı belirleyen faktörler arasındadır. 

Unutulmamalıdır ki; çok yüksek maliyetli operasyonların %100 başarılı olduğu söylenemez. Burada hekimin profesyonelliği ve kliniğin ekipman teknolojisi de dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda hastaya uygun sakal ekimi planlaması yapılması gereklidir. 

Sizlerde sakal ekimi fiyatlarını merak ediyor ve sakal ekimi operasyonları hakkında geniş bilgi sahibi olmak istiyorsanız ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.