Saç Dökülmesi Nedenleri?

Saç Dökülmesi Nedenleri?

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Kadın erkek ayırt etmeksizin çağımızın en genel sorunlarından biri olan saç dökülmelerinin birçok nedeni olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bireylerde günlük 100 saç teline kadar dökülmelerin olması normal olarak kabul edilmektedir. Saç dökülmesi durumlarında bu sayı günlük 200 ve üzerinde saç teline kadar ulaşıyorsa mutlaka bir hekim kontrolüne başvurulması önerilmektedir. 

Saç dökülmeleri için genel bir neden tanımlaması yapmak maalesef mümkün değildir. Çünkü her saç tipi saç yapısı farklıdır. Burada önemli olan dökülmelerin bireysel analizini yaparak neyden kaynaklandığını tespit edebilmektir. Saç dökülmesinin önlenmesi konusunda tarihten beri birçok yöntem denenmiş, birçok yöntem geliştirilmiş olsa da eğer dökülmenin temel nedeni bilinmiyorsa maalesef en etkili yöntemler bile dökülmeyi önlemekte başarısız olabilmektedir. Yapılan analizler sonucunda saç dökülmesi nedenlerine dair bazı başlıklar ise aşağıdaki gibidir;

Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı saç dökülmeleri

Stres ve psikolojik faktörlere bağlı saç dökülmeleri 

Tiroit hormanlarına paralel oluşan saç dökülmeleri

Genetik veya kalıtımsal olarak görülebilen saç dökülmeleri

Kemoterapi sürecinde ortaya çıkan saç dökülmeleri 

Varsa düzenli kullanılan ilaçların yan etkilerine bağlı saç dökülmeleri

Sistemik rahatsızlıklardan kaynaklı saç dökülmeleri 

Saç boyası / Aşısı Isı ve şekillendiricilere maruz kalma sonucu oluşan saç dökülmeleri 


Saç dökülmesinin normal seviyede seyrettiği durumlarda bunu önlemek için bir takım önlemler almak mümkündür. Saç dökülmesini önlemek veya durdurmak için, tüketilen gıdalara dikkat edilmesi ve saçın beslenmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin minerallerin beslenme alışkanlığımıza dâhil edilmesi gereklidir. Mümkün oldukça stresten uzak durulmaya özen gösterilmeli ve yine mümkün oldukça Saçların temiz tutulmalıdır. Son olarak da boya ve ısı ile çalışan saç şekillendiricilerin minimum seviyede kullanılması önerilmektedir.  

Saç dökülmesi hemen panik olmaya gerek olmayan ancak mutlaka üzerinde durulması gereken bir durumdur. Bazı kişilerde dönemsel olarak da saç dökülmesi görülmesi normaldir. Saç dökülmesi başladığında ortalama 2 veya 3 ay kadar devam edebilmektedir. Daha uzun süreli devam eden ve çok yoğun yaşanan saç dökülmelerinde mutlaka uzman hekim kontrolü ve bu dökülmelerin analizi ve hızlı şekilde önlenmesi için tedavi yöntemi seçilmesi önerilmektedir. 

Sizlerde saç dökülme sorunlarınız hakkında detaylı bilgi almak, saç dökülmesi tedavi fiyatlarını öğrenmek ve ücretsiz ön muayenesi almak için bizimle iletişime geçiniz.