Diş Estetiği

Diş Estetiği

DİŞ ESTETİĞİ 

Diş ve diş eti hastalıkları tedavisi beraberinde veya diş ve diş eti hastalıklarından tamamen bağımsız olarak, yüz yapısı üzerinde, dişlerin gerek dizilimi gerek görümü için estetik bir görünüm elde etmek üzere gerçekleşen işlemlerin tamamı diş estetiği olarak kabul edilmektedir. 

Diş estetiği ekseriyetle gülüş tasarımı olarak da adlandırılmaktadır. Diş estetiği denildiğinde ise neler yapıldığı en çok merak edilen konuların arasındadır. Diş estetiği denildiğinde genel olarak; dişlerin dizilimi, dişlerin boyutu ve şekli, diş etinin seviyesi, diş ve diş etinin uyumu, dişlerin rengi de dâhil olmak üzere estetik kaygılarla yapılan tüm işlemler diş estetiği kategorisinde anılmaktadır.

Diş estetiği operasyonlarında yapılacak işlemler öncesinde detaylı tetkikler yapılarak kişiye özel bir tedavi planlanır. Nitekim bu operasyonlarda diş yapısı kemik yapısı ve çene yapısının yapılacak estetik müdahalelere uygunluğunun analiz edilmesi önemlidir. 


DİŞ ESTETİĞİNİ KİMLER TERCİH ETMELİDİR?

Çapraşık ve eğri dişlere sahip kişiler

Dişlerin rengi doğuştan sarı olan kişiler veya zamanla sararmaların görüldüğü dişlere sahip kişiler

Dişler arasında aralıklar olan kişiler

Ön dişlerde kırılma veya aşınma olan kişiler

Diş eti dişlerin üstüne inen kişiler 

Yüz yapısına göre dişleri olması gerekenden büyük olan kişiler

Genel olarak dişlerinden memnun olmayan veya diş yapısını beğenmeyen herkes diş estetiğini tercih edebilmektedir. 


DİŞ ESTETİĞİNDE HANGİ İŞLEMLER NELER YAPILIR?

Ortodonti ve şeffaf plak uygulamaları 

Dişlerde görülen çapraşıklığın kesin tedavisi için ortodonti önerilmektedir. Ortodonti bilinen tabiriyle tel tedavisidir. Tel tedavisi ileri seviyede olan çapraşıklık ve aralıklı dişlerin diziliminin düzeltilmesi için kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemidir. Şeffaf plak ise ileri seviyede olmayan çapraşık dişlerin tedavisinde tercih edilmektedir. Son yılların teknolojisi ile geliştirilen şeffaf plan seyrekliği hafif olan dişlerde de başarılı sonuçlar vermektedir. Çapraşık ve aralıklı dişlerde ortodonti veya şeffaf plak tedavilerinden hangisinin uygulanması gerektiğine ilk muayene sonrası hekim belirlemektedir.  

Gingivektomi

Diş ve diş eti seviyeleme olarak bilinen bu operasyonda diş etleri üzerinde çalışılır. Bazı diş eti sorunları dişlerin kısa görünmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda diş etleri alınarak dişlerin uzun görünmesi sağlanabilmektedir. 


Kompozit Lamine

Dişler arasındaki hafif boşlukların giderilmesi bazen ortodonti tedavisine gerek kalmadan mümkün olabilmektedir. Kompozit lamine sayesinde hafif çapraşıklıklar giderilebilmekte, dişlerin hafif seviyedeki şekil bozuklukları düzeltilebilmektedir. Kompozit lamine ekseriyetle estetik görünüme şekil vermek adına yapılan bir uygulamadır. 

Zirkonyum Kaplamaları 

Diş kaplamaları ekseriyetle estetik amaçlı yapılsa da diş tedavilerinde de oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır. Estetik olarak kaplamaların genel tercih nedeni ise; dişlerde ileri seviyede görülebilen ve müdahale edilemeyen renk bozukluğu veya diş yapısının genel formunda olan sorunların giderilmesinde kaplamalar tercih edilmektedir. 


Diş beyazlatma  

Zamanla ortaya çıkan ve belirginleşen diş sararmalarının birçok nedeni olabilmektedir. Bunların başında genetik diş durumu yer alsa da, sigara, çay ve kahve tüketimi de zamanla dişlerin renginin sararması ve belirgin lekelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sararmaların diş temizleme ile giderilemediği durumlarda diş beyazlatma tercih edilmektedir. Diş beyazlatma işlemlerinde kesin sonuç alındığı görülmektedir. 

DİŞ ESTETİĞİ FİYATLARI NEDİR?

Diş estetiği uygulamalarında birden çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Öncelikli olarak, kişinin estetik kaygılarının giderilmesi ve ağız sağlığı için gereken tedavi planı çıkarılmalıdır. Kişiye özel ihtiyaç analizi ile estetik gülüş tasarımı yapılırken bu süreçteki işlemler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 

Diş estetiği operasyonlarında kişinin ihtiyaçları belirlendikten sonra yapılacak işlemlere uygunluğu için bazı ön tetkiklerin yapılması gereklidir. Bunlar arasında klinik muayeneler ve radyolojik tetkikler yer almaktadır. Kişinin diş yapısı, diş kemiği yapısı ve hatta çene yapısı dâhil olmak üzere incelenir gerekli analizler sonrasında yeni bir gülüş tasarımı ile diş estetiği için uygulanacak işlemlere karar verilir. 

Sizlerde diş estetiği işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hayal ettiğiniz şekilde gülümsemek için ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.